Z NÁJMU DO VLASTNÍHO

Utrácejte

„Lidské životy jsou pod nadvládou dvojího typu emocí: strachu a chamtivosti. Nabídneš jim víc peněz a budou v tomto koloběhu pokračovat tím, že začnou víc utrácet. Říkám tomu krysí závod.“ – Robert T. Kiyosaki.

Dnešní článek uvádí tento citát z knihy Bohatý táta, chudý táta, kterou napsal Robert T. Kiyosaki, a která se stala světovým bestsellerem. Wikipedie uvádí, že cílem knihy je ukázat rozdíl mezi smýšlením bohatých lidí a chudých lidí a upozornit na důležitost finanční gramotnosti v dnešním světě. Pár myšlenek z této knihy převedeme do dnešního článku o utrácení.

Citát je myšlen tak, že lidé místo toho, aby peníze, které jim zbydou navíc, rozumně investovali, tak utrácí za nepotřebné věci. To znamená, že chodí do práce, kterou nemají rádi a za peníze z ní si kupují věci, které nepotřebují a takto pořád dokola – krysí závod. Zní to jako klíč ke „šťastnému“ životu, co myslíte?

Podle statistik Češi nejvíce utrácejí za bydlení, potraviny, alkoholické i nealkoholické nápoje, tabák, dopravu a elektroniku. Zde je nutno si uvést základní rozdíl mezi potřebou a přáním. Potřeba je něco, co musíte mít a potřebujete to k životu, práci, ke škole… Přání jsou věci, které chcete mít, ale nutně je nepotřebujete. Jako příklad můžeme uvést školní notebook. Pokud potřebujete ke svému studiu notebook a ten, který máte se rozbije, tak koupit si nový je potřeba. Avšak jestli funguje bez problému, a právě vychází novější model a vy si ho chcete koupit, pak to je přání. Známe kolegu, který má svůj pracovní notebook už 10 let! a pořád s ním je spokojený.

Na to, zda věc doopravdy potřebujeme anebo si ji přejeme je třeba dávat si pozor, protože co se týče utracení, přemýšlíme spíše emocionálně než racionálně. A co s penězi, které nebudeme zbytečně utrácet za pasiva? Budovat aktiva! Možná nevíte, co tyto dvě slova – aktiva/pasiva znamenají. V knize je tento rozdíl výborně vysvětlen. Aktivum je něco, co Vám do kapsy strká peníze – investice. Pasivum je něco, co mi z kapsy peníze tahá – přání.  A právě jedno z pravidel pro budování aktiv je, že nezáleží na tom, kolik peněz vyděláte, důležité je kolik Vám jich zůstane. Myslete na to, že naše přání hranice nemají, zatímco naše peněženka ano.

Nevíte, jak sami můžete začít budovat aktiva? Rozhodně se nám ozvěte a my se s Vámi na to rádi podíváme.