Z NÁJMU DO VLASTNÍHO

Stavebko je boží

Stavební spoření patří historicky mezi nejvyužívanější finanční produkty v ČR, avšak v posledních letech jeho obliba klesá. Stavební spoření je považováno za konzervativní nástroj a už neslouží jen k financování bydlení. Naspořené částky lze využít na cokoliv, účel se zkoumá pouze při úvěru, ale dneska se na něj zaměříme jako na spořicí produkt než na úvěrový. Dnes se podíváme, jakého zhodnocení můžeme na stavební spoření dosáhnout a jaká má tento produkt výhody a nevýhody. 

Tento nástroj je populární převážně díky státní podpoře, která může být až 2 tisíce korun. Avšak podmínkou pro využití státní podpory je šestiletá vázací doba. Po této době může klient peníze vybrat nebo případně ve smlouvě nadále pokračovat až do okamžiku dosažení cílové částky. Naspořené peníze jsou pojištěné a ze smlouvy je i možné čerpat překlenovací nebo řádný úvěr. U některých stavebních spořitelen se stále platí vstupní poplatek a to 1 % z nastavené cílové částky. Dále poplatek za vedení účtu, který se pohybuje okolo 25–30 korun měsíčně. Poté se naspořené peníze včetně státních příspěvků dání 15% sazbou.

Pojďme se tedy podívat na to celkové zhodnocení. Na stavební spoření je ideální posílat 1 700 korun měsíčně, abychom využili největší možnou státní podporu, ta je 10 % z vkladů, max. však 2 000 ročně. Když nebudeme započítávat 1% vstupní poplatek tak za 6 let budeme mít naspořeno nějakých 141 tisíc korun.

Vlastní vklad

122 400 Kč

Státní podpora

12 000 Kč

Výnosy ze státních příspěvků

735 Kč

Získané úroky

6 497 Kč

Naspoříte celkem

141 632 Kč

K tomu je třeba ještě započítat spoustu poplatků. Setkat se můžete s poplatky za vedení smlouvy, zvýšení cílové částky, poplatkem za výpis po připsání státní podpory, za předčasné ukončení smlouvy nebo třeba za překročení cílové částky.

A na závěr je výnos zdaněn 15% daní.

Výhody stavebního spoření tedy jsou:

  • vklady jsou pojištěny
  • státní podpora, max. však 2 000 ročně

Nevýhody stavebního spoření:

  • šestiletá vázací doba
  • nemožnost částečného výběru
  • zpravidla vysoké poplatky za vedení smlouvy
  • relativně nízké úročení

Je třeba říci, že v dnešní době se nabízí spořící účty, které nabízí lepší zhodnocení, a hlavně bez zbytečný poplatků. Další alternativou mohou být investice, které se dají výborně zhodnotit na šestiletém časovém horizontu, a dokonce příjem z investic je osvobozen od daně, pokud klient držel cenné papíry déle než tři roky.

Pro nezainteresovaného člověk je velice těžké se v těchto všech věcech vyznat a je náročné si určit, jestli pro ně bude lepší spoření nebo investice. Proto doporučujeme se obrátit na profesionální finanční poradce, kteří Vám pomohou najít vhodné řešení přímo pro Vás – a přesně toto je náplní naší práce.