Z NÁJMU DO VLASTNÍHO

Spotřebáky jsou super

Spotřebáky jsou super

Vánoce se blíží a většina z nás už přemýšlí, co svým nejbližším nadělí pod stromečkem. Možná i uvažujete nad věcmi na které zrovna nemáte dostatečné finanční prostředky kvůli neustálému zvyšování cen. Rovnou Vám poradím ať ani nepřemýšlíte nad řešením tohoto problému půjčkou, chcete-li odborněji spotřebitelským úvěrem. Věřím, že většině lidem dochází, proč si půjčku nebrat, ale myslíte si, že existují i dobré půjčky?       

Podle údajů ČNB dluží české domácnosti finančním institucím 2 biliony korun a z toho přibližně 1,57 bilionů jsou hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření, tedy investice občanů do vlastního bydlení. Asi půl bilionu Kč tvoří krátkodobé spotřebitelské úvěry, například na domácí spotřebiče, mobilní telefony nebo dovolenou.

Ne úplně všechny dluhy jsou špatné. Všeobecně platí, že za dobrou půjčku může být považována ta, co mám pomůže zvýšit časem náš příjem nebo naše bohatství případně snížit naše výdaje. Sem můžeme zařadit půjčku na nastartování nebo rozvoj vašeho podnikaní, investice do vzdělání případně investice do vlastního bydlení. Ve zkratce je dobrá půjčka ta, co je pro mě ekonomicky výhodná.

U nás mezi velice populární druh úvěru je ten hypoteční. Chtít vlastní bydlení je u nás téměř samozřejmost. Touha Čechů vlastnit nemovitost je v porovnání se západními zeměmi pořád nadprůměrná a znamená to pro nás určitou formu jistoty a pohody. Z tohoto důvodu můžeme hypoteční úvěr též zařadit mezi dobré půjčky.

Mezi špatné půjčky řadíme všechny ostatní, a to hlavně spotřebitelské úvěry. A na co si tedy potřebujeme půjčovat? Bohužel často to jsou věci, které nepotřebujeme, ale chceme je hned. Sem můžeme zařadit již zmiňované vánoční dárky, dovolené, nebo obecné nakupování věcí na kreditní kartu. V takových chvílí je důležité se zamyslet a zeptat se sám sebe, zda opravdu tu danou věc potřebuji a zda je rozumné si ji pořídit na spotřebitelský úvěr.

Pořád je hlavní si uvědomit, že společnosti poskytující úvěry to nedělají proto aby nám udělaly radost, ale především proto, aby na tom vydělali. Ti, co půjčují vydělávají na těch, kteří si půjčují díky úrokům. Mít dluhy též znamená mít starosti se splácením, což může vést ke stresu a ten, jak dobře víme, zhoršuje kvalitu našeho zdraví a vlastně i celého života. Navíc nás dělají vězněm v naší práci a nemůžeme ji jen tak opustit i když budeme chtít. Nemůžete si kvůli nim plnit své cíle a ani investovat.

Když už si budete někdy v budoucnu chtít vzít úvěr, tak zvažte, jestli danou věc jen chcete nebo ji skutečně potřebujete.