Z NÁJMU DO VLASTNÍHO

Proč začít investovat

Co je vlastně investování? Asi nejlépe tuto činnost popsal jeden z nejznámějších světových investorů Warren Buffett: „Investování je činnost, při níž se vzdáváme dnešní spotřeby ve snaze umožnit si větší spotřebu v budoucnosti.“ Cílem je odložit současné prostředky tak, abychom minimálně zachovali reálnou hodnotu peněz anebo v lepším případě, aby jejich hodnota vzrostla.

S tématem investování úzce souvisí pojem složené úročení. Albert Einstein o složeném úročení prohlásil, že se jedná o osmý div světa a že každý, kdo tento princip pochopí, musí na něm vydělat. Složený úrok představuje úrok z úroků. Prakticky si to můžete představit jako sněhovou kouli padající z kopce, na kterou se navaluje více a více sněhu. Když investujete 1 000 Kč měsíčně s předpokládaným úrokem 6,5 % p. a., tak hodnota Vaší investice na konci roku bude 12 303 Kč a z vlastních peněz vložíte 12 000 Kč. V následujících letech to bude vypadat takto:

Počet let

Vlastní úložky

Hodnota investice

Výnos

2

24 000 Kč

25 412 Kč

1 412 Kč

3

36 000 Kč

39 382 Kč

3 382 Kč

5

60 000 Kč

70 129 Kč

10 129 Kč

10

120 000 Kč

166 434 Kč

46 434 Kč

15

180 000 Kč

298 603 Kč

118 603 Kč

Velkou chybou je, že většina lidí chce zbohatnout hned, a proto spekulují a mohou přijít o velké peníze přitom více klíčová je pravidelnost, ale o tom, jak investovat si povíme zase jindy. A jestli vás toto nepřesvědčilo pojďme se tedy podívat na několik konkrétních důvodu proč začít investovat.

Příprava na stáří

Myslíte si, že se o Vás v důchodu postará stát? Z dnešních analýz vyplývá, že stát nebude mít na starobní důchody peníze. Jedním z důvodů je stárnutí populace. V roce 1993 na jednoho důchodce připadali čtyři pracující. Dnes to je na jednoho důchodce dva a půl pracujících obyvatel. Za 20–30 let se předpokládá, že na jednoho důchodce bude jeden a půl pracujícího člověka. Proto je zodpovědnější si na staří připravit vlastní rezervy, jak jinak než s pomocí investic.     

Zajištění si vlastního bydlení

V České republice je častým snem každého člověka bydlet ve vlastním. Při dnešních cenách nemovitostí je téměř nemožné si pořídit nemovitost pouze za vlastní peníze, proto hodně lidí volí variantu financování z hypotečního úvěru. Ale k tomu je ještě potřeba mít našetřeno ideálně 20 %, protože banka nám nemůže poskytnout 100% hypotéku. Tedy je ideální si začít tvořit rezervy co nejdříve a podle časového horizontu zvolit vhodnou investiční strategii. 

Ochrana před inflací

Právě z tohoto důvodu se v poslední době čím dál více lidí zajímá o investování a není se čemu divit. Slovo inflace je v mediích tak často připomínáno, že ho nikdo nemůže přehlédnout. V září 2022 vzrostly spotřebitelské ceny ve srovnání s předchozím rokem o 18 %. Proto lidé dnes řeší, jak lépe zhodnotit své úspory, než je nechat ležet na běžném účtu. I když snažit se porážet dnešní inflaci je skoro nemožné.

Rozhodně se dají najít spousty dalších důvodů proč začít investovat. Zmíněné důvody patří k těm nejčastějšími proč lidé začínají investovat. Napadají Vás nějaké další? Pokud ano, napište nám.