Z NÁJMU DO VLASTNÍHO

Představení našeho projektu

Jak už název Z nájmu do vlastního napovídá, cílem projektu je pomoci lidem k pořízení vlastního bydlení. Vznikl jako reakce na dlouhodobě znepokojivou situaci na trhu realit a financí.

V současnosti se mnohým může zdát pořízení vlastního bydlení jako nereálné, navíc jen 29 % lidí ve věku mezi 18 a 35 let bydlí ve vlastním, proto si pojďme podrobně tento dlouhodobý projekt popsat.

Ceny bytů rostou jako houby po dešti

Nejprve uvedeme pár faktů k aktuální situaci v České republice. Ceny nově vybudovaných bytů ve velkých městech se dostávají přes magickou hranici 100 000 Kč/m2 (Praha 125 000 Kč/m2, Brno 110 000 Kč/m2, Plzeň 80 000 Kč/m2, …), inflace se meziročně vyšplhala na 16 % (05/2022) a základní úroková sazba České národní banky, od které se odvíjí sazby hypotečních úvěrů je momentálně 7 % (6/2022).

Když se k těmto nepříznivým faktorům přidá ještě nízká míra finanční gramotnosti, tak máme namíchaný koktejl, ze kterého se může zatočit hlava hodně lidem.

Vlastní byt? Dost času, až se ožením…

Popsaná situace bohužel nenahrává k tomu, aby si v dnešní době mladý člověk či pár byl schopen pořídit vlastní bydlení. Mnohdy to mladým může připadat jako sci-fi. Velmi často se ve své práci setkávám s tím, že mladí rezignují na vizi vlastního bydlení a danou problematiku začnou odkládat nebo ji dokonce přestanou řešit úplně.

Několikrát jsem ve svém okolí slyšel věty:

„Já to teď ještě neřeším, na to je čas.“

„Začnu to řešit, až to bude aktuální.“

„Teď si chci užívat života.“

„Vlastní bydlení si nebudu moci nikdy dovolit.“

Proto jsme založili projekt Z nájmu do vlastního, jehož cílem je:

  • Vlastní bydlení – dlouhodobá spolupráce se zaměřením na pořízení vlastního bydlení.
  • Finanční gramotnost – vzděláváme naše klienty v oblasti finanční gramotnosti, aby uměli s penězi nakládat tak, aby pracovaly pro klienty a ne pro banku či jinou instituci.
  • Budování finanční nezávislosti – pořízením vlastního bydlení spolupráce s klientem pochopitelně nekončí, ale dále pokračujeme v budování majetku společně s klientem.

Kde vzít a nespořit do slamníku

Pokud se člověk spoléhá jen sám na sebe, pak musí být ukázněný a rozumně nakládat s penězi. Zcela záměrně uvádím ROZUMNĚ NAKLÁDAT, protože šetřit si na vlastní bydlení do prasátka nebo na běžném účtu vzhledem ke zmíněné inflaci rozumné není.

Dobré nejsou ani spekulace jako kryptoměny, NFT a další, které jsou pro mladé dnes přitažlivé, ale také velmi rizikové.

Projekt Z nájmu do vlastního nabízí zlatou střední cestu mezi tradičními, konzervativními cestami spoření a spekulacemi. Je zaměřený na dlouhodobé a pravidelné investování.

Z nájmu do vlastního rozumně a udržitelně

Klientům zapojených do tohoto dlouhodobého projektu ukazujeme cestu k vysněnému bydlení. Díky komplexnímu finančnímu plánování jim určíme, kolik si musí pravidelně do investic odkládat (ideálně na měsíční bázi), aby získali hypotéku, a také jim spočítáme, jakou měsíční splátku hypotečního úvěru mohou očekávat v momentu, kdy o hypoteční úvěr budou žádat. V neposlední řadě také s klienty pracujeme na ochraně příjmů a budování finanční nezávislosti.

V projektu vidíme obrovský potenciál, protože Češi mají vlastní bydlení jakoby zabudováno v DNA, ale  šetřením do prasátka si pořízení vlastního bydlení jen oddalují. Proto v dnešní nelehké době klienti uvítají průvodce ve světě financí, kteří jim v otázce vlastního bydlení pomohou.