Z NÁJMU DO VLASTNÍHO

Na jistotu kašlu

Znáte někoho v okolí, kdo s penězi hospodaří tím stylem, že z výplaty zaplatí nezbytně nutné výdaje, během měsíce peníze utrácí za zábavu a na konci mu nezbude téměř nic? Co takový člověk, který si nevytváří peněžní rezervu udělá, pokud se mu rozbije něco nepostradatelného, např. auto nebo pračka? Dnešní článek bude zaměřen na krátkodobou rezervu.

Krátkodobá rezerva slouží k zaplacení nezbytných a nečekaných výdajů jako např. rozbitý domácí spotřebič, několika týdenní nemoc, zranění, zvýšené energie, a podobně. Rozhodně neslouží k zaplacení dovolené, kupování nových věcí, které nutně nepotřebujete, renovace nebo vánočních dárků. Pokud nastane situace, kdy ji musím využít, z dalších příjmů byste ji zase měli začít tvořit zpět. Rezerva není naše peněženka, ale záchranná síť a nezbytný krok k finanční stabilitě.

Jak vysoká by měla být? Krátkodobá rezerva by se měla pohybovat ve výši 3 až 6 měsíčních příjmů. Vyšší rezerva je zbytečná (pokud v následujícím roce nemáte v plánu vysoké výdaje) a vyšší je nevýhodná kvůli inflaci (částka nad tuto hodnotu je vhodné investovat). Pokud tak vysokou rezervu aktuálně nemáte, měli byste si ji začít vytvářet tak, že na ni budete ideálně posílat 10 % ze svých příjmů.

No a kam s ní? Když budeme uvažovat, kam peníze na rezervu uložit musíme myslet hlavně na to, aby peníze byly likvidní, tzn. okamžitě dostupné a k tomu nám slouží pár nástrojů.

Hotovost
Je možnost svoji rezervu tvořit doma do obálky nebo pod polštář, avšak to má spoustu nevýhod:

  • Riziko krádeže
  • Nezhodnocují se – podléhá inflaci

Běžný účet:
Další možností je všem známý běžný účet.

  • Peníze mám k dispozici na účtu
  • Téměř nulové riziko krádeže
  • Minimální zhodnocení – úroková sazba je téměř nulová, podléhá též inflaci
  • Platební karta – vede k utrácení

Spořící účet:
Poslední možností je spořící účet.

  • Peníze mám k dispozici na účtu
  • Téměř nulové riziko krádeže
  • Není k němu kreditní karta
  • Vyšší zhodnocení – v dnešní době jsou úrokové sazby spořící účtů poměrně vysoké a výnosy jsou docela zajímavé, avšak inflaci samozřejmě neporáží

Z toho nám vyplývá, že nejlepší variantou bude spořící učet. Stavební spoření, termínované vklady nebo podílové fondy nejsou vhodnou variantou pro ukládaní krátkodobé rezervy z důvodu, nižší likvidity.

Dalším důležitým bodem, který je třeba promyslet je najít nejvhodnější spořicí učet a nejlépe u jiné banky než tu, kterou máte. Proč? Kdybyste si chtěli náhodou pořídit něco, co nepotřebujete za svoji rezervu tak bude chvílí trvat, než Vám peníze přijdou a Vy si to do té doby určitě rozmyslíte.

Tak jsme si dneska vysvětlili k čemu slouží krátkodobá rezerva, jak vysoká by měla být a kde ji uložit. No a jak jste na tom Vy? Máte vytvořenou dostatečnou rezervu? Přemýšleli jste nad tím takto?