Z NÁJMU DO VLASTNÍHO

Důchodu se nedožiju

V posledních letech velice probírané téma. Otázky v kolika letech půjdeme do důchodu, jak vysoký důchod budeme mít, bude to stačit na uživení, zda se důchodu vůbec dožiji a další podobné pochybnosti proplouvají českou společností. Dneska se tedy na toto téma podíváme.

Pokud Vás zajímá, v jakém věku budete moct odejít do důchodu a jaká bude orientační výše starobního důchodu, tak pro tyto účely Česká správa sociálního zabezpečení připravila podrobnou a zcela novou důchodovou kalkulačku. Více o ní najdete na jejich webových stránkách.  

Český důchodový systém se v současné době skládá ze dvou pilířů, I. a III. pilíře.

Prvním pilířem důchodového systému je důchod poskytovaný státem. Je financován z povinných příspěvků pracujících osob, které mají nárok na důchod. Experti uznávají, že současný I. pilíř není dlouhodobě udržitelný. Vzhledem k demografickému vývoji se bude počet osob pobírajících důchody zvyšovat, ale počet osob, které do těchto systémů přispívají částí svého příjmu, se bude snižovat. Z tohoto důvodu si čím dál více lidí mysli, že se o ně v důchodu stát nepostará a tím pádem se o sebe musí postarat sami.

Třetí pilíř tvoří ti, kteří se rozhodnou vstoupit do penzijních fondů a založit si je na základě individuálních smluv uzavřených penzijními společnostmi, které dnes nabízí doplňkové penzijní spoření. Stát se snaží podnítit lidi, aby vstoupili do III. pilíře a nespoléhali se ve stáří pouze na důchod z I. pilíře, který jim poskytuje stát. Proto nabízí státní příspěvky230 Kč měsíčně a daňové zvýhodnění24 000 Kč ročně.               

Příprava na odchod do penze není vůbec jednoduchá a nestačí si pouze založit doplňkové penzijní spořeni a posílat tam 500 Kč měsíčně. Ano je to jeden z prvních a základních kroků, ale nestačí to. Je třeba s přípravou na staří začít, co nejdříve, a to i skrze investování a budování pasivního příjmu. O tom si můžete přečíst v některém z našich minulých článků, kde je i vysvětleno, jakou důležitou roli hraje v investování čas.

Ideální představa je taková, že výše starobního důchodu, penzijního spoření a pasivního příjmu vyrovná Váš příjem ze zaměstnání. Do výpočtu toho, jakou výši by vše mělo mít musíme i zohlednit například inflaci, neustálé zvyšování nákladů, atd…

Jestli si myslíte, že toho všeho je na vás moc a nevíte si rady, jakým způsobem se na stáří připravit, nebo potřebujete jen s něčím poradit neváhejte se nám ozvat a my Vám rádi se vším pomůžeme a najdeme společně vhodné řešení.